ارسال برای دوستان

چهار روش:
سوراخ های گوشتان را با دقت تمام، پاکیزه نگهدارید. مراقب باشید که آیا نشانه های عفونت ادامه داشته اند?

پس از اینکه گوش های خود را سوراخ کردید، مهم است که تا قبل از شروع به استفاده از حلقه ها و آویزان کردن گوشواره هائی که مدت ها در جعبه ی جواهراتتان منتظر بوده اند، بدرستی از آن ها مراقبت کنید تا بطور کامل بهبود یابند. اگر گوش های شما عفونت کنند، باید اجازه دهید تا سوراخ، بسته شود. نحوه ی مراقبت از گوش های تازه سوراخ شده ی خود را بیاموزید و علائمی که ممکن است نیازمند دریافت توجهات پزشکی باشند را در نظر بگیرید.

گوشواره های ژمز

روش 1 از 4: از سوراخ های گوش خود مراقبت کنید.

نگهداری از گوش سوراخ کرده 1- تا زمانیکه سوراخ های گوشتان بهبودی نیافته اند، گوشواره های اولیه را در نیاورید.
زمانیکه گوش های خود را سوراخ کردید، فرد متخصص، گوشواره های اولیه ای را در گوشهایتان قرار می دهد. این گوشواره ها، از مواد ضد حساسیت و برخی انواع ویژه ی از پیش طراحی شده ساخته شده اند تا برای مدت زمانی نامحدود، در گوش های شما قابل استفاده باشند. اگر زود هنگام گوشوارهها را از گوش هایتان خارج کنید، ممکن است سوراخ های گوش هایتان بسته یا بطور نامناسبی بهبود یابند.

 • اگر سوراخ ها، در ناحیه ی لاله ی گوش هستند، گوشواره های اولیه معمولاً پس از شش هفته می توانند خارج شوند.
 • اگر سوراخ های گوشتان، در ناحیه¬ی غضروفی گوش هستند، گوشواره ها معمولاً پس از هشت الی دوازده هفته می¬توانند خارج شوند.

نگهداری از گوش سوراخ کرده 2- به دفعات زیاد به گوش های خود دست نزنید.
دست زدن غیر ضروری به سوراخ های گوش، موجب عفونت خواهد شد. به آن ها دست نزنید مگر اینکه بخواهید تمیزشان کنید. اگر لازم است که آن ها را لمس کنید، ابتدا دست های خود را با صابون ضد باکتری بشوئید.

نگهداری از گوش سوراخ کرده 3- مراقب اشیائی که می توانند به گوشواره هایتان گیر کنند باشید.
کلاه ها، روسری ها و سایر اشیائی که ممکن است به گوشواره هایتان گیر کنند باید با دقت مورد استفاده قرار بگیرند. از اشیائی مانند گوش پوش یا شال هائی که ممکن است به گوش هایتان فشار وارد کنند، بپرهیزید.

 • اگر روبنده می پوشید، از پارچه ای استفاده کنید که براحتی گیر نکند. سعی کنید که از روسری های بسیار نرم و شل استفاده کنید و یک روسری را چندین بار استفاده نکنید مگر اینکه آن را شسته باشید.
 • در زمان تعویض لباس، بخصوص لباس هائی که براحتی گیر می کنند، مراقب باشید.

نگهداری از گوش سوراخ کرده 4. اجازه ندهید مواد دیگر با گوش هایتان تماس داشته باشند.
از تماس شامپو، حالت دهنده و سایر محصولاتی که مربوط به مو هستند، با گوش هایتان اجتناب کنید چراکه افزودنی های موجود در این محصولات، ممکن است موجب عفونت شوند.

 • می توانید یک لایه ی پلاستیکی را بر روی هر یک از گوش هایتان قرار دهید تا زمانیکه مشغول استحمام هستید از سوراخ های گوش هایتان محافظت کنید.
 • با گوش هائی که تازه سوراخ شده اند، به استخر شنا نروید مگر اینکه آن ها را با مواد ضد آب پوشانده باشید. تا آنجائیکه امکان دارد سر خود را بالای آب نگهدارید. ممکن است قادر باشید پس از گذشت شش هفته از سوراخ کردن گوش هایتان، در استخر شنا کنید.

نگهداری از گوش سوراخ کرده 5. سعی کنید که به پشت خود بخوابید.
قرار دادن گوش هایتان بر روی بالش در زمان خواب، علاوه بر تحریک کردن سوراخ ها، دردناک نیز خواهد بود.

 • اگر خوابیدن به پشت برایتان سخت است، مطمئن شوید که روبالشی تان هر شب تمیز باشد. باکتری ها می توانند از روبالشی به سوراخ های گوش هایتان منتقل شوند که ممکن است موجب عفونت گردد.
 • همچنین می توانید از حقه ی زیر پیراهنی استفاده کنید: بالش خود را با یک زیر پیراهنی تمیز بپوشانید و آن را هر شب تعویض کنید.

گوشواره های ژمز

روش 2 از 4: سوراخ های گوشتان را تمیز کنید

نگهداری از گوش سوراخ کرده 1. دست هایتان را با صابون ضد باکتری بشوئید.
این، مرحله ای مهم است، چراکه می توانید براحتی باکتری را از طریق انگشتان دست، به گوش هایتان منتقل کنید. مطمئن شوید که در هر بار تماس با گوش هایتان، دست هایتان تمیز هستند.

نگهداری از گوش سوراخ کرده 2. گلوله ی پنبه یا ابر پاک کننده ی زخم را به یک محلول پاکیزه، آغشته کنید.
از پاک کننده ی نمکی که توسط فرد متخصصی که گوش هایتان را سوراخ کرده یا فرد دیگری که متخصص درمان سوراخ های گوش است فراهم آمده، استفاده کنید.

 • از الکل، هیدروژن پراکسید یا پماد ضد باکتری استفاده نکنید. این ترکیبات، حاوی افزودنی هائی هستند که از تولید مجدد سلول های پوستی و درمان زخم ناشی از سوراخ کردن گوش، جلوگیری می کنند.
 • از یک محلول نمک دریائی بعنوان محلول پاکیزه کننده ای که در فروشگاه ها موجود است، استفاده کنید. از یک هشتم قاشق چایخوری نمک دریائی به ازای 250 گرم آب، استفاده کنید. از صابون نمکی که حاوی یدید است استفاده نکنید.

نگهداری از گوش سوراخ کرده 3. سوراخ های گوشتان را با گلوله ی پنبه یا ابر پاک کننده، تمیز کنید.
پشت و جلوی سوراخ ها را تمیز کنید. از تمیز شدن و پوشیده شدن کل ناحیه با محلول پاک کننده، اطمینان حاصل نمائید. مطمئن شوید که محلول، به درون سوراخ ها نفوذ کند.

نگهداری از گوش سوراخ کرده 5. برای گوش دیگر، از یک پنبه یا ابر پاک کننده ی جدید استفاده کنید.
وسیله ای را که برای تمیز کردن اولین سوراخ استفاده کرده اید، دور بیندازید و برای گوش دیگر از وسیله ی نو استفاده کنید.

نگهداری از گوش سوراخ کرده 6. سه بار در هفته سوراخ گوش هایتان را تمیز کنید.
تمیز کردن را بخصوص در هفته های اول پس از سوراخ کردن گوش هایتان، نادیده(سرسری) نگیرید. مهم است که به دفعات، گوش هایتان را ضد عفونی کنید، چراکه غبار و آلودگی های موجود در هوا، علاوه بر موادی که گوش ها بطور طبیعی تولید می کنند، موجب تحریک سوراخ ها و در نتیجه موجب عفونت می گردد.

 • پس از حمام یا دوش گرفتن، گوش هایتان را تمیز کنید چراکه ممکن است شامپو یا نرم کننده، وارد سوراخ های گوشتان شده باشد.
 • پس از شنا یا عرق کردن در نتیجه ی فعالیت خارج از منزل، گوش هایتان را تمیز کنید.

گوشواره های ژمز

روش 3 از 4: مراقب علائم عفونت باشید.

نگهداری از گوش سوراخ کرده 1. تورم یا قرمز بودن سوراخ های گوش را بررسی نمائید.
این نشانه ها، پس از یک یا دو روز پس از سوراخ کردن گوش، عادی است اما اگر پس از این مدت فروکش نکردند، ممکن است عفونت یا حساسیت داشته باشید.

 • اگر گوشواره ها سفت بودند، می توانید آن ها را برای مدتی، از لاله ی گوشهایتان جدا کنید. اگر احساس درد بعد از قرار دادن مجدد آن ها از بین نرفت، به دکتر مراجعه کنید.
 • مشکلاتی که در نتیجه ی واکنش های حساسیتی(آلرژیک) بوجود می آیند، اغلب براحتی با در آوردن گوشواره ها برطرف می شوند. البته این مسئله موجب بسته شدن سوراخ گوش می شود.
 • اگر می خواهید سوراخ گوشتان بسته نشود، به پزشک مراجعه کنید، چراکه قادر خواهد بود گوش شما را مداوا کند و به شما بگوید که آیا درآوردن گوشواره ضروری است یا خیر.

نگهداری از گوش سوراخ کرده 2. اگر علائم جدی را تجربه می کنید، به پزشک مراجعه کنید.
بیرون ریختن چرک، خارش شدید، قرمزی و درد شدید، نشانه های عفونت هستند. یا شخصاً گوشواره ها را در بیاورید و یا اگر شدیداً دردناک است، به پزشک مراجعه کنید تا آن ها را دربیاورد. گوش عفونت کرده را با پماد ضد عفونی کننده شست و شو دهید و تا زمانیکه بهبود یابد، آن را پانسمان کنید.

نگهداری از گوش سوراخ کرده 3. اگر لاله ی گوشتان دچار پارگی شد، سریعاً به پزشک مراجعه کنید.
اگر گوشواره هایتان به چیزی گیر کرد و لاله ی گوشتان پاره شد، به بخیه نیاز دارید. به یک مرکز مراقبت های فوری یا اورژانس مراجعه کنید تا گوشتان را درمان کنند.

گوشواره های ژمز

روش 4 از 4: مراقبت های ادامه دار

نگهداری از گوش سوراخ کرده 1. گوشواره های اولیه را دربیاورید.
به محض اینکه گوش هایتان بهبود یافت، که شش تا نه هفته بطول می انجامد، می توانید گوشواره هایتان را دربیاورید. برای شش ماه اول، گوشواره های ثانویه را به گوش کنید تا از کشیده نشدن سوراخ های گوش هایتان در نتیجه ی استفاده از گوشواره های سنگین مطمئن شوید. پس از شش ماه، می توانید حلقه بیندازید و از گوشواره های آویزان استفاده کنید.

 

نکات

 • زمانیکه گوشواره ها را تغییر می دهید، واکنش گوش هایتان به فلزات مختلف را در نظر بگیرید. برخی از افراد به برخی از فلزات غیر از طلا و نقره، حساس هستند.
 • پلاتین(طلای سفید) برای آن دسته از افرادی که پوستشان حساس یا دارای حساسیت است، انتخاب مناسب و ضد حساسیت خوبی است. پندها
 • با گوشواره هایتان ور نروید(بازی نکنید)، لاله ی گوش هایتان تحریک می شود.
 • گوش هایتان را پاکیزه نگهدارید و از گیر کردن مو و سایر اشیاء درون گوشواره هایتان اجتناب کنید.
 • زمانیکه به تازگی گوش هاتان را سوراخ کرده اید، مراقب باشید که به پهلو نخوابید چراکه ممکن است گوشواره هایتان دربیایند و یا لاله ی گوشتان پاره شود. امیدوارم سوراخ های گوشتان را پاکیزه و سالم نگهدارید.
 • زمانیکه سوراخ ها شروع کرد به درد گرفتن، چند نفس عمیق بکشید یا حواس خود را پرت کنید.
 • همیشه تست حساسیت بدهید یا زمانیکه از گوشواره های با فلزات مختلف استفاده می کنید، مراقب واکنش های خود باشید و ببینید آیا به نوعی از فلز حساسیت دارید و یا خیر.
 • چرخاندن گوشواره ها خوب است اگر تنها برای پاکیزه کردن این کار را انجام دهید.
 • قبل از گذراندن دوره ی 6 تا 9 هفته ای، گوشواره های اولیه ی خود را در نیاورید.
 • اگر گوشتان عفونت کرده است، گوشواره ها را خارج نکنید. ممکن است موجب بهبود سوراخ و باقی ماندن عفونت در گوشتان شود.
 • قبل از اینکه گوش هایتان را سوراخ کنید، مطمئن شوید که اتاق سوراخ کردن گوش، پاکیزه، بهداشتی و دارای کیفیت لازم باشد.
 • لاله ی گوش هایتان را با محلول و گلوله ی پنبه یا ابر پاک کننده، 2 تا 3 بار در روز تمیز کنید. این کار را مرتباً در طول روز تکرار کنید: بعد از اینکه بیدار شدید، در نیمه های بعد از ظهر و قبل از اینکه به رختخواب بروید. این چرخه را مرتباً تکرار کنید تا شش هفته به پایان برسد.

هشدارها

 • برای سوراخ کردن گوش هایتان به یک متخصص مراجعه کنید. از ایمن و پاکیزه بودن تجهیزاتی که استفاده می کنند، اطمبنان حاصل کنید.
 • زودتر از شش هفته، گوشواره ها را خارج نکنید چراکه ممکن است گوشتان براحتی عفونت کند یا ممکن است سوراخ، سریعتر بسته شود.
 • اگر سوراخ گوشتان را تمیز نکنید، ممکن است عفونت کند.

ترجمه ژمز

گوشواره های ژمز