همه زیورآلات، چه زیورآلات مردانه و چه زیورآلات زنانه، ارزشمند و قیمتی هستند. زیورآلات محصولاتی زیبا می باشند و باید به دقت و بدون خطر نگهداری شوند. به منظور حصول اطمینان از این که جواهرات درخشش و تازگی خود را دارند همواره باید به شیوه مناسبی از آنها نگهداری کرد. نظافت، مراقبت و نگهداری جواهرات قطعا کاری چالش انگیز می باشد. از آن جا که جواهرات گران تر هستند ریسک این کار هم بیشتر است.

زیورآلات چرمی فقط و فقط در صورتی می توانند برای مدت زیادی عمر کنند که به طور مناسبی مورد مراقبت قرار گیرند. زیورآلات چرمی باید از گرد و غبار در امان بمانند. این اشیا باید پوشش جداگانه ای داشته باشند تا از آلودگی غبار دور بمانند. زیورآلات چرمی می توانند در یک کیسه پلاستیکی هم نگه داشته شوند. صلاح نیست که زیورآلات چرمی را به همراه انواع دیگر زیورآلات، به خصوص زیورآلات فلزی، نگه داشت.

وقتی زیورآلات چرمی در معرض باران یا آب باشد جذابیت خود را از دست می دهد. بنابراین بهتر است وقتی شرایط آب و هوایی خوب نیست زیورآلات چرمی خود را استفاده نکنید. در هنگام استفاده از زیورآلات چرمی دستان ما باید تمیز و خشک باشد. زیورآلات چرمی می توانند بعد از استفاده از عطر و دیگر وسایل آرایشی استفاده شوند به طوری که عطر به آن ها نخورد.

یک اسپری محافظ چرم می تواند محافظتی مناسب از زیورآلات گران قیمت چرمی را تضمین کند. اسپری محافظ چرم به طور موثر از لکه دار شدن زیورآلات چرمی جلوگیری می کند. علاوه بر این می تواند از ترک خوردن و خشک شدن چرم پیشگیری کند.

برای تمیز کردن زیورآلات چرمی نباید از پاک کننده هایی با پایه نفت استفاده کرد چرا که باعث لکه دار شدن چرم می شود. کثیفی روی زیورآلات را می توان با استفاده از یک تکه پارچه نرم مرطوب برطرف کرد. در صورتی که زیورآلات چرمی با لوازم آرایشی، نفت، خشبوکننده ها، اسپری های مو و غیره لکه دار شده اند پیشنهاد می شود که آن ها را بدون معطلی با تمیزکننده حرفه ای تمیز کنید. زیورآلات چرمی نباید با استفاده از پاک کننده هایی با پایه مواد شیمیایی تمیز شوند.

این نوع از زیورآلات نباید در هنگام حمام کردن، شنا یا انجام فعالیت های فیزیکی استفاده شوند. وقتی که چرم عرق را از بدن جذب کند زیبایی اولیه خود را از دست خواهد داد. پس بهتر است در هنگام انجام کارهای سخت گردنبند چرمی نپوشید.

بسیار مهم است که مطمئن شوید زیورآلات چرمی هرگز در تماس با مایعات، مواد شیمیایی، گردپاش ها و غیره قرار نمی گیرند. چنین تماس هایی نه تنها باعث رنگ رفتگی چرم می شود بلکه حتی آن را خراب می کند. در حالت ایده آل باید گردنبندهای چرمی را در کیف های ساخته شده از فلانل نرم نگه داشت. به منظور محافظت از زیورآلات چرمی در مقابل رطوبت می توان آن را در یک محفظه به دور از هوا قرار داد.

با فراهم کردن محل نگهداری مناسب به همراه محافظت از زیورآلات چرمی، می توان آن ها را برای سال ها بدون هیچ خراش و آسیب دیدگی نگه داشت.

منبع: ویکی، ترجمه ژمز